Bir Muz Kaç Kalori? Muz Hakkında Bilmediğiniz 8 Bilgi
Diyet

Bir Muz Kaç Kalori? Muz Hakkında Bilmediğiniz 8 Bilgi

Muz, diyet konusuna gelince epey tartışmalı bir meyve. Bu yazımızda size muz ile ilgili pek çok bilgi verip diyet listlelerinde yanlış verilen bilgileri düzelteceğiz. Muz yemeli misiniz? Cevabı şimdiden verelim. Evet, diyet sırasında muz yemek yararınıza olabilir. Neden mi? İşte diyet yapanlara muz yemelerini önermemizin sebepleri!

İnternetteki diyet sitelerindeki yazılarda muz hakkında pek çok şey söyleniyor. İnsanlar, bol karbonhidratlı olduğu, şekerli ve kalorili olduğu gerekçesiyle diyet yaparken muzun yenmemesi gerektiğini düşünüyor. Bu endişelerden dolayı diyet smoothielerine muz koymayan pek çok kişi var. Bunların ne kadar doğru olduğunu öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

1.Bir Muzda Kaç Kalori Vardır?

Ortalama bir muzda 105 kalori vardır. Muza 100 kalorilik muhteşem bir ara öğün diyebiliriz. 100’e yuvarlarsanız kalori saymanız da kolaylaşır.

İlgili : Diyet sırasında motivasyon kaybetmemenin yolları

 

2.Muzun Besin Değerleri Nelerdir?

Muz, karbonhidrat bakımından çok zengin bir yiyecektir. Ancak burada söylememiz gerekiyor ki karbonhidratlar aslında o kadar da korkunç değil. Ortalama bir muzda 27g olan karbonhidratlar, kaslarımızın ana yakıtıdır. Gün içerisinde güçsüz hissetmemek ve kas kaybetmemek için karbonhidrata gerek duyarız. Büyük bir muz yemek, iki dilim ekmek yemeye eşdeğerdir. Muzu daha sağlıklı bir ekmek olarak düşünebilirsiniz. Küçük bir muz ise bir elma veya portakala eşdeğerdir.

İlgili : Zayıflarken kas kütlesi önemli midir?

3.Muz Çok Mu Şekerlidir?

Evet, muzda epey şeker var ancak bu şeker pek çok üründe katkı maddesi olarak kullanılan fruktoz değil. Diyet ürünlerde ve diğer enerji barlarında bulunan ek şeker bu şekerden çok daha zararlıdır. Doğal yollarla aldığınız şeker, çok yüksek miktarda almadığınız sürece bir sağlık sorununa yol açmaz. Ayrıca muzda bunların dışında byük miktarda lif ve biraz da protein ile beraber  c vitamini, magnezyum, a vitamini, demir ve sizi hastalıklara karşı güçlendirecek antioksidanlar bulunmaktadır.

Diyetinizde yeterince lif bulundurmak bağırsaklarınızı hareketlendirir ve daha doygun hissetmenizi sağlar. Lifin bağırsak kanseri gibi bazı kanserlere karşı koruma sağladığı da bilinmektedir.

İlgili : Doğal ve sağlıklı zayıflama yolları

4.Muzdaki Potasyum İçeriği

Muzda büyük bir miktar potasyum olduğu uzun zamandır bilinmekte. Potasyum, pek çoğumuzun yeterince almadığı bir elektrolittir. Kaslarınız ve kalbinizin sağlıklı çalışması için çok önemlidir. Ayrıca potasyum tansiyonunuzu ayarlamanızda yardımcı olacaktır.

5. Egzersizden Önce Muz Yemek

Egzersiz öncesinde ve sırasında muz tüketimi kaslarınızın çalışmasını kolaylaştıracak ve sizi daha güçlü hissettirecektir. Enerji içecekleri içmek yerine muz yemeyi tercih etmeniz sağlığınız için iyi bir seçin olacaktır. Size vereceği enerji de hemen hemen bir enerji içeceği ile aynıdır.

İlgili : Evde yapabileceğiniz göbek eritme hareketleri

6.Karnınız Ağrıyorken Muz Yemek

Karnınız ağrıyorken muz yemek karın ağrınıza iyi gelebilir. Muzun içindeki lifler gaz sorunları yaşamanızı  engeller ve kabızlığınızı giderir. Potasyum ise sodyum seviyelerinizi dengeleyerek karnınızdaki şişliği alır.

7.Muz Yemek Sağlığa Zararlı Mıdır?

Günde bu meyveden 10 tane yemiyorsanız endişelenmeniz gereken bir şey yok!

Ancak kronik böbrek hastalığı gibi çok potasyum almanızın size zararlı olacağı bir sağlık durumunuz varsa zararlı olabilir. Ciddi bir hastalığı olan herkes iyi bir doktora gidip diyeti ile ilgili bilgi almalıdır. Kendinize uygun bir beslenme programı her zaman iyileşmenizi hızlandıracaktır.

Unutmayın ki hiçbir yiyeceği yüksek miktarda yemek sağlıklı değildir. Önemli olan dengeli bir beslenme programına sahip olmak.

İlgili : Kolay bir diyet için 8 kilo verme ipucu

8.Kilo Vermeye Çalışırken Muz Yemeli Misiniz?

Evet! Bu meyveden tüketmek kilo vermemek ve obeziteyi engellemek için iyi bir yöntem. Diyetinizde pek çok farklı besini bulundurmanız gerektiğinizi daha önce de yazmıştık. Ara öğünlerinizde 100 kalorilik bir muz yemek zayıflamanızı kolaylaştırabilir. Lif içeriği sayesinde ana öğününüzde daha doygun hissedersiniz ve daha az yersiniz. Yemekten hemen önce bir tane yemek de işe yarayabilir. Ayrıca bu meyveyi dondurup kesip blenderdan geçirip kendinize güzel bir diyet tatlı yapabilirsiniz.

Muzun Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal): 88
Toplam yağ: 0,3 g
Kolesterol: 0 mg
Sodyum: 1 mg
Potasyum: 358 mg
Karbonhidrat: 23 g
Diyet lifi: 2,6 g
Şeker: 12 g
Protein: 1,1 g

Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!


Yeni yazılarımızı facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz!

Facebook Yorumları

Sevdiklerinizle Paylaşın!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •