Zayıflamak İçin Kardiyo Mu Ağırlık Mı
Fitness

Zayıflamak İçin Kardiyo Mu Ağırlık Mı Daha Önemli?

Zayıflamak için kardiyo mu ağırlık mı sorusu spor salonlarında çok sık karşılaşılan bir soru. Cevabını şimdiden vermek gerekirse, hep hayal ettiğiniz vücuda kavuşmak ve sağlıklı kilo vermek için ikisine de önem vermeniz gerekiyor.

Zayıflamada rol oynayan üç ana etken bulardır:

 • Beslenme
 • Kardio
 • Ağırlık

Her rol çok önemlidir.

Sizin için en önemli anahtar eleman her zaman beslenmeniz, yani diyetiniz olacaktır. Sağlık ve zayıf bir vücuda sahip olmak istiyorsanız ilk olarak beslenmenize önem vermeniz gerekir.

Ağırlık çalışması olmadan sadece kardio yaparsanız kilo vermenize rağmen toplu gözükmeyen bir vücuda sahip olursunuz. “Zayıf şişman(Skinny fat)” denilen bu vücuda sahip olmamak için kesinlikle kadın erkek herkesin ağırlık kaldırması gerekmektedir. Ağırlık çalışmaktan asla korkmamanız gerekiyor, internette gördüğünüz vücutlara o görüntüyü veren ağırlık çalışmasıdır.

Kardio ise sağlığınıza büyük yararı olmakla beraber ağırlık çalışmasından daha çok kalori yaktığı için zayıflamanızda büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Sadece diyet, kardio ve ağırlık çalışmalarınız uyum içerisinde giderse hayalinizdeki vücuda kavuşabilirsiniz.

Kısacası; hepsinin zayıflama, güzelleşme  ve sağlık konularında kendine has bir yeri vardı ve hepsi yapılmalıdır.

Zayıflamak için kardiyo mu ağırlık mı sorusunu genelde çok kaslanmaktan korkanlan soruyor ancak gerçek şu ki vücudunuzu toplu gösterecek şey kastır ve zamanınızın çoğunu ağırlık kaldırarak geçirip yanında kardiyo yapmanız daha verimlidir.

Kardiyo Mu Ağırlık Mı Daha Fazla Kalori Yakar

Zayıflamak İçin Kardiyo Mu Ağırlık
Zayıflamak İçin Kardiyo Mu Ağırlık

İş yağ yakmaya gelince ilk düşünmeniz gereken şey kalori yakımınız.(Günlük kalori harcamanız)

Çoğu kişi kardiyonun ağırlık kaldırmaktan çok daha fazla kalori yaktığını düşünür ancak acı gerçek, ikisinin de sağlıksız bir beslenmeyi geri çevirecek kadar kalori yakmıyor olmasıdır.

Kardiyo Yaparken Kalori Harcaması

80 kiloluk bir adamın yürüme bandında 6 kilometre hız ve %2.5 eğimle yaptığı 30 dakikalık kalori harcaması kalori hesaplamak için kullanılan bazı formüller göre ortalama 240 kalori olarak hesaplanır.

Bu da yediğimiz yemeklerin kalorisini hesaba katarsak çok büyük bir sayı değildir.

Ağırlık Çalışırken Yakılan Kaloriler

Aynı kişinin kardiyo yerine ağırlık çalışması yaptığını düşünelim.

60 dakikalık orta ağırlıkta bir egzersiz sonucu bu kişinin yakacağı kalori 150-200 arasında değişecektir. Tabiki bu sayı kişinin yağ oranına, kilosuna, metabolizmasına, egzersiz tipine ve kullanılan ağırlığa göre değişiklik gösterecektir. Bu sayı sadece kıyazlama amaçlı ortaya konulmuş ortalama bir değer.

Gördüğünüz gibi ne kardiyo ne de ağırlık, sağlıksız bir beslenmenin etkilerinden bizi kurtaracak kadar kalori yakmadı. Genel kalori harcamanıza tabiki önemli bir katkıda bulunuyorlar ancak sağlıksız beslenilen bir günde alınan kalorileri göz önünde bulundurursak bunlar hiçbir şey. Dışarıda yediğiniz bir hamburger menüsünde 1200’e yakın kalori olduğunu unutmayın.

Tüm bunları duyup sadece diyet yaparak kilo verip sağlıklı olabileceğinizi düşünebilirsiniz ancak gerçek bundan çok daha farklı.

Yakılan kalorinin miktarı düşük gelse de kardiyo ve ağırlık kilo verme maceranızdaki en iyi silahlarınızdandır.

Ağırlık Çalışmak Neden Önemlidir

Madem ağırlık kaldırmak kalori yaktırmıyo neden kendimi ağırlıkla zorlayayım diye düşünüyor olabilirsiniz. Kalori harcamasının kilo vermek ve vücut yapınız için çok önemli olduğu doğrudur.

Ancak sadece kalori ve kilo düşünerek kilo vermeye çalışmak doğru değildir ve istenilen sonuçları vermeyecektir. Sizin için önemli olan fiziğiniz(görünüşünüz) ve sağlığınız olmalıdır. Çok kalori yakmasa da ağırlık çalışması size şeklinizi verecek en önemli etkendir.

Zayıflamak için kardiyo mu ağırlık mı sorusunun cevabının hepsi birden olması sizi şaşırtmış olabilir ancak gerçek budur. Vücudunuza şekil veren ana etkenin kaslarımız olduğunu bazen hepimiz unutuyoruz. Fitness çalışmalarına yeni başlamış kadınlar genelde ağırlık çalışmasının fizilerini etkileyeceğinden korkuyorlar ancak bu doğru değildir. Gerçekte, hormonal yapılarından dolayı çoğu kadın deneseler de bir erkek kadar kaslanıp büyüyemezler. Bacaklarınıza, karnınıza ve omuzlarınıza özendiğiniz şekli verecek olan kastır. Bunu da sadece ağırlık çalışarak elde edebilirsiniz.

Altında şekillenmiş bir vücut yoksa ne kadar kilo verirseniz verin istediğiniz sonuçlara ulaşamazsınız. Aksine kilo vermek ağırlık çalışması ile beraber yapılmazsa kas dokunuzun azalıp durumunuz daha da kötüleşebilir. Diyet, yağlı bir vücuda tek başına bir çözüm olamaz. Kardiyo yağ yakımında yardımcı olsada ağırlık gibi vücudumuzun şekillenmesini sağlamaz.

Kardiyonun Rolü

Zayıflamak İçin Kardiyo Mu Ağırlık
Zayıflamak İçin Kardiyo Mu Ağırlık Mı?

Ağırlığın kilo verme ve egzersiz rutininizde ne işe yaradığından bolca bahsettik. Peki ya kardiyo ne işe yarıyor? Neden kardiyo yapmalıyız?

Kardiyo, diyetiniz ilerledikçe yağ yakımınızı sabit tutmanız için bir yöntemdir. Kilonuz sabit durarak yağ yakıyorsanız bile bu sizin çok işinize yarayacaktır. Diyetiniz ve ağırlığınız yeterliyse kardiyoya ihtiyaç durmayabilirsiniz ancak kardiyo, kilo vermenizi ve vücudunuzun şekillenmesini destekleyici bir etkendir ve yapılması önerilir.

Sonuç

Zayıflamak İçin Kardiyo Mu Ağırlık
Zayıflamak İçin Kardiyo Mu Ağırlık Mı?

Sonuç olarak kardiyo ve ağırlık çalışması kalori harcamanızı çok arttırmasa da kilo vermeniz için önemli birer araçtır. Diyetiniz ilerledikçe kilo vermeniz yavaşlar ve bunu biraz kardiyo ile istediğiniz seviyeye geri çekebilirsiniz.Ağırlık çalışmak ise kilo verdiğinizde ortaya çıkan şeklin daha hoş olmasını sağlayacaktır.

Ek : Yeterince Kardiyo Yapsam Yemeye Devam Edebilir Miyim?

1000 kalorili bir burgerden aldığınız kaloriyi aynı gün içerisinde spor salonunda harcamanız gerçekçi değildir. Sağlıksız beslenme hem zayıflama hem de kas gelişimi etkinliklerinizi yavaşlatacak ve sizi genel olarak mutsuz hissettirecektir. Olur da dayanamayıp bir şey yerseniz bunun acısını kardiyo ile çıkarmaya çalışmak sadece sizi yoracak ve motivasyonunuzu kıracaktır.

Zayıflamak İçin Kardiyo Mu Ağırlık Mı Daha Önemli yazımızı sevdiyseniz bunları da sevebilirsiniz:

Evde yapabileceğiniz göbek eritme hareketleri

Diyete başlamak için motivasyon arttırma yöntemleri

Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!


Yeni yazılarımızı facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz!

Facebook Yorumları

Sevdiklerinizle Paylaşın!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •