Diyete Başlamak İçin Motivasyon
Motivasyon

Diyete Başlamak İçin Motivasyon Arttırma Yöntemleri

Kilo vermek, tartıdaki büyülü sayıların küçülmesini her şeyden çok istiyorsunuz ancak diyete başlamak için motivasyon bulamıyor musunuz? Hepimiz diyete başlamanın ve devam etmenin, kısacası bir düzene girmenin ve çıkmamanın çok zorlayızı olabileceğini biliyoruz. Özellikle de motivasyon konusunda bazı sıkıntılar yaşıyorsanız. Ancak korkmayın, size ne kadar istemeseniz de diyet yapmanızı ve kilo vermenizi sağlayacak bazı ipuçlarımız var. İşte diyete başlamak için motivasyon arttırma yöntemleri!

1.İlk Olarak Neden Kilo Vermek İstediğinizden Emin Olun

Can sıkıntısı ve yeme isteği insanlara sıklıkla neden diyete başlamak istediklerini unutturur. Motivasyon eksikliği olan insanlarda sık rastlanan bir özellik de kararsız olmaları, yani neden kilo vermek istediklerini tam olarak bilmemeleridir. Zayıflama istediğinizin nedeni kafanızda olabildiğince size özel ve spesifik olmalıdır. Böylece kendinize daha anlamlı bir görev biçersiniz ve diyete başlamanız oldukça kolaylaşır. Ayrıca bir hedefiniz olması yol boyunca karşılaşacağınız engelleri aşmanıza yardımcı olacaktır.

2.Karşınıza Çıkacak Engelleri Hayal Edin Ve Hazırlanın

Motivasyon eksikliği, yorgunluk, yüksek stres ve yalnızlık hislerinin bir yan etkisi olabilir. Motive olamama nedeninizi bilip bu duruma karşı koyma stratejileri düşünmek işinizi kolaylaştıracaktır. Korkularınızı bilmek, hedeflerinizi seçerken akıllıca seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin; başarısız olmaktan korkuyorsanız, sadece 5 dakika içinde yapabileceğiniz hedefler seçin. Böylece başarısız olma şansınız epey azalacak ve motivasyonunuz artacaktır. Bunun işe yaraması için bazı hedeflerini üzerinde çok düşünmeden yapmalısınız. Sadece bu öğünde sağlıklı yiyeceğim deyin ve başlayın!

Bunu da beğenebilirsiniz : Diyet sırasında motivasyon kaybetmemenin yolları

3.Bir Yemek Günlüğü Yazın

Ne yapacağınıza dair hiçbir fikriniz yokken bir maceraya başlamak zordur. Bu yüzden bir yemek günlüğü kullanabilirsiniz. Kalori alımınızı izlemek sizi yediklerinizin kontrolünde hissettirebilir ve bu diyete karşı duyduğunuz motivasyonu arttırır. Bu yöntemi kullanarak fazla sizi şişmanlatan yiyecekleri görür ve diyetinize ani değişiklikler yapabilirsiniz. Her şeyi bir anda değil de küçük küçük değiştirerek de diyetiniz daha uzun vadeli olur. Aldığınız kalorinin zamanla düşüşünü görmek de diyet için motivasyonunuzu arttırır.

Unutmayın ki sert bir diyete çok sıkı yapışırsanız motivasyon kaybı yaşayabilirsiniz, bu nedenle küçükten başlamakta yarar var. Tartıdaki kilonuz yerine aldığınız kalorileri sayarsanız da günlük hayatta daha mutlu olursunuz.

4.Kilonuzla Alakasız Hedefler Koyun

Sadece tartıdaki sayıya odaklanmak sizi hedeften şaşırtır ve özellikle diyetin başında kilo veremediğiniz birkaç gün olursa tüm motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Bu, sürekli tartıya bakarak kendinizi sabote etmektir. Bunun yerine kilo vermekle alakası olmayan küçük hedeflere yönelin. Örneğin 2 kilo vereceğim yerine bu akşam kola yerine su içeceğim, akşam yürüyüşe çıkacağım, bugün yemekte sadece sebze yiyeceğim gibi. Tüm hayatınızı bir anda tek bir sayıya bağlamak akıl sağlığınız için de iyi değildir. Küçük hedefleri teker teker yere sermek hem güveninizi tazeleyecek hem de motivasyonunuzu arttıracaktır.

5.Hedeflerinize Ulaşmayı Kolaylaştırın

Hedeflerinizi belirledikten sonra onlara ulaşmanızı kolaylaştıracak her şeyi yapmalısınız. Hedefiniz haftada 3 kez sağlıklı yemekler yemek ise yapabileceğiniz tarifler seçtiğinizden, en kısa sürede markete gidip ihtiyacınızı olan herşeyi aldığınızdan emin olun. Yemekleri yapacağınız zamanı bile önceden düşünün ki ihtiyacınız olduğunda herşey elinizin altında olsun ve bir yanlışlık olmadan hedefinizi tamamlayabilin.

6.Gelişmelerinizi Not Alın

Son diyete başlamak için motivasyon önerimiz ise her kötü bir alışkanlığınızı yendiğinizde veya her bir hedefinize ulaştığınızda bunu bir yere not almanız. Bir süre sonra davranışınızdaki değişiklikler sizi bile şaşırtacaktır. Ayrıca hayatınızda yaptığınız tüm değişiklikleri görmek sizi diyetiniz konusunda daha pozitif hissettirecektir. Hedefleriniz ne kadar küçük olursa olsun hepsini yazın. Çünkü hepsi amaçlarınıza giden yolda birer adımdır. Attığınız her adım sizi sağlıklı bir hayata yaklaştırıyor!

Diyete Başlamak İçin Motivasyon Arttırma Yöntemleri yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın.

Bunları da beğenebilirsiniz :

Evde yapabileceğiniz göbek yağı eritme hareketleri

Kolay bir diyet için 8 kilo verme ipucu

Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!


Yeni yazılarımızı facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz!

Facebook Yorumları

Sevdiklerinizle Paylaşın!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •