Diyeti Bozdum Ne Yapmalıyım?
Motivasyon

Diyeti Bozdum Ne Yapmalıyım?

Diyeti bozdum ne yapmalıyım sorusu diyete ve sağlıklı yaşama yeni başlamış kişiler ve uzun zamandır sağlıklı yaşamaya çalışanlar tarafından çok sık sorulan bir soru. Diyete, sağlıklı bir hayata başlarken motivasyon ve enerji dolu bir şekilde yolculuğa başlarız. Ancak yolda başımıza gelen olaylar ve kendimize karşı kaybettiğimiz savaşlar sonucu karkarlılığımız zayıflayabilir ve daha sonra pişman olacağımız kararlar veririz. Her şey eski haline döner ve kendinizi başladığınız yerde bulursunuz. Bu neden oluyor ve bunu durdurmak için ne yapabiliriz? Diyete ilk başladığımız enerjiyle devam edip bir süre sonra vazgeçmememiz mümkün mü? İşte diyeti bozdum ne yapmalıyım sorusunu bir daha sormamanız için yapabilecekleriniz.

Hayatımızı değiştirme çabalarımızın hüsranla bitmesinin, gerçekten istediğimiz şeyleri yapamamamızın bir nedeni olmalı. Bu nedenlerden yola çıkarak size sağlıklı bir hayatın kapısını aralatacak bazı önerilerimiz var. Ancak bu önerilerimize geçmeden önce, neden vazgeçtiğimizi, neden motivasyon kaybettiğimizi anlamanız gerekiyor.

Neden Ve Nasıl Motivasyonumuzu Kaybedip Diyetimizi Bozarız?

Kendimizi kaybedip diyetimizi terketmemizin nedenlerini genelde 2 kategoriye ayırabiliriz.

 1. Eski alışkanlıklarımıza yenik düşeriz. Geçmişte çok kahve içen birisi tek bir kahveyle eski alışkanlıklarına dönüş yapabilir. Aynı şey eskiden çok tatlı yiyen birisi için de geçerlidir. Eski alışkanlıklar aynı alkol gibi, bağımlılık yaparlar.
 2. Dayanamayıp ani bir patlamayla her şeyi yediğimiz bir gün geçiririz. Kendimizi çok sıktığımız günlerin acısı bir anda çıkar ve pişmanlık dolu bir gün geçiririz.

Peki bunlar neden olur?

İnsanların hedeflerine ulaşamamalarının psikolojik sebeplerinin hepsini sıralamak tabiki mümkün değil ancak sağlık, diyet ve fitness konularına gelince insanların vazgeçmesinin bazı ana sebepleri vardır. Siz de bu sıralayacaklarımızın bir kısmını eminiz ki yaşamışsınızdır. İşte bize diyeti bozdum ne yapmalıyım sorusunu sorduran şeyler:

 • Üzerinizdeki basıncın artıp azalması. Kilo aldığınızı farkedip diyete başlamanızdan sonra verdiğiniz her kiloda size gelen övgüleri dinlerseniz üzerinizdeki baskı azalır ve her şeyin düzeldiği hissi ile daha hedeflerinize ulaşmamışken eski halinize dönersiniz. Bu durum sonucu tekrar kilo alırsınız ve döngü tekrar başlar. Bu durum herhalde hepimize diyeti bozdum ne yapmalıyım sorusunu sordurmuştur. Pek çok kişinin kilosunun sürekli düşüp inmesinin de nedeni budur.
 • Gerçekten kilo vermek istememeniz. Hayatınızı değiştirme çabalarınızın hüsranla sonuçlanmasının bir nedeni de bunu yapmak için yeterli sebebiniz olmaması. Herkes daha sağlıklı olmanız, daha sağlıklı yaşamanız gerektiğini söylüyor ancak bunu somut olarak neden yaptığınızı bilmelisiniz. Yoksa işiniz biraz zorlaştığı an motivasyon kaybetmeniz normal. Bu özellikle sigara veya alkol bırakmaya çalışan insanları etkiliyor. Bırakmaları gerektiğini biliyorlar ancak gerçekten istemiyorlar. Aynısı şeker için de geçerli olabilir.
 • Ani bir bozulma sonucu vazgeçme. Kötü bir gününüzde pişman olacağınız kararlar verip bir anda tüm diyetinizden vargeçtiğiniz olmuştur. Bir kez hata yapmanın yeni hayat tarzınızı ve şimdiye kadarki sıkı çalışmanızı mahvettiği hissi size devam etmenin anlamsız olduğunu düşündürebilir. Ancak gerçek şu ki bu hislere kanmayıp sağlıklı yaşam hedeflerinize devam ettiğiniz sürece hiçbir şey mahvolmuş değildir.
 • İstediğiniz sonuçlara ulaşamamanız. Her gün spor salonlarına gitmeniz, sağlıklı beslenmenize rağmen aradığınız sonuçlara ulaşamamış olabilirsiniz. Bunun sonucu olarak motivasyon kaybedip eski halinize dönersiniz. Bu motivasyon kaybının sebebi genelde ya kendinize yanlış hedefler koynuş olmanız ya da  yanlış sonuçlar bekliyor olmanız. Bundan daha sonra tekrar bahsedeceğiz.
 • Çok geç başlamanız. Asla başaramayacağınızı düşündüğünüz bir işe kalkışırsanız bu tip bir motivasyon kaybı yaşayabilirsiniz. Bu tip imkansız hedeflere örnek, “2 hafta sonraki düğünüme kadar 15 kilo vereceğim”. Böyle hedefler üzerinizde inanılmaz bir yük bindirir. Üzerinizde makul bir yük olması tabiki sizi yapmak istediğiniz şeye daha motive eder. Ancak bu yük gereğinden büyük olursa başınıza devasa bir dert olabilir. Hedeflerinizi iyi seçmeyi öğrenmelisiniz.

Diyeti Bozdum Ne Yapmalıyım?

Diyetinizi bozunca veya yapmak istediğiniz bir şeye giden yoldan çıkınca yapabileceğiniz iki şey vardır. Ya bu şokun etkisiyle vazgeçebilir ve eski halinize dönebilirsiniz veya yerden kalkıp, kendinizi toparlayıp yolunuza devam edersiniz. İkinci seçeneği seçmek gerçekten büyük bir güç gerektirir ancak hayatta herkes bunu becerebilmeyi öğrenmelidir. Eğer bu durumda kaldıysanız ve artık ikinci seçeneği seçmek istiyorsanız diyeti bozdum ne yapmalıyım yazımızı okumaya devam edin.

Hayatınızı kendi elinizde tutmanız ve sağlıklı bir yaşamın kapısını aralamanız için önerilerimiz bunlar:

1.Kendinizi Çok Üzmeyin:

Motivasyon kaybetmemeniz için pozitif düşünmeye devam etmeniz çok önemli. Yaptığınız şeyin negatifliğine kapılıp kendinizden vazgeçerseniz hedeflerinize asla ulaşamazsınız. Yapmanız gereken tek şey kendinizi silkelemek ve ne yapıyorsanız ona devam etmeniz. Hayatınızı değiştirmeye çalıştığınız bu dönemde kendinize acıyacak ve kendinizi suçlayacak zamanınız yok.

Diyetinizi bozmuş olmanız kesinlikle kendinizi üzmeniz, vazgeçmeniz ve depresyona girmeniz için bir neden değil. Kendinizi şişman ve sağlıksız bir hayata hapsetmek istemezsiniz. Sadece diyete ve egzersize devam edin!

2.Düşünce Şeklinizi Değiştirin:

Hayatta her insan hata yapar ve sizde hata yapacaksınız. Bu hataları kendinizi ve isteklerinizi daha iyi tanımak için bir fırsat olarak görebilirsiniz. Bu şekilde düşünürseniz zaten yolu yarıladınız demektir.

Başarısız olduğunuz her seferinde o ana kadar doğru yaptığınız şeyleri düşünün ve onlara devam edin. Doğrularınız, her zaman hatalarınızdan daha önemlidir ve önemli olan zamanla yanlış yaptıklarımızı teker teker azaltıp doğru yaptıklarımızı arttırmaktır.

3.Hatalarınızdan Öğrenin:

Diyeti bozdum ne yapmalıyım sorusunun en önemli cevabı bu. Asla yüzde yüz mükemmel olamazsınız. Kim ne derse desin hiç kimse yüzde yüz mükemmel değildir. Hepimizin zayıf hissettiği anlar vardır ve bu anlarda yaptığımız hataları ya sürekli tekrar ederiz yada hatalarımızdan öğrenir ve bu hataları bir daha yapmamak için tedbir alırız, kendimizi değiştiririz. Diyetimizin ve sağlıklı olma hedeflerimizin başarısı tamamen bizim yaptığımız seçimlerle ilgili. Hedeflerimize ulaşmak için verdiğimiz doğru kararların  hayatımızın doğal işleyişi haline gelmesi gerekiyor.

Hatalarınızdan öğrenmezseniz ne kadar motive olduğunuz farketmez. Aynı hataları aynı durumda bir daha yaparsınız ve eski halinize geri dönersiniz. Davranışlarınızı değiştirmek, sağlıklı bir birey olabilmeniz için çok önemlidir.

Örneğin eğer bir gün arkadaşlarınızla içmeye çıkarsanız ve içkiyi kaçırıp çok fazla atıştırmalık yerseniz bu olayın negatif tarafına takılıp kalamazsınız. Neden bu şekilde davrandığınızı düşünüp belki de içkinizi sınırlandırmanız gerekebilir. Gelecek sefere pozitif bir seçim yapmanızı sağlayacak kararları vermeniz çok önemli. Yaptığınız her hatanın nedenini ve bir daha bu hatayı yapmamak için ne yapabileceğinizi düşünmeniz gerekiyor.

Einstein : “Gerçek delilik aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir.”

4.Hedeflerinizi Tekrar Gözden geçirin:

Hedeflerinizi sık sık düşünmüyorsanız düşünmeye başlasanız iyi edersiniz. Eğer bir yere yazdığınız kısa ve uzun vadeli hedeflerinizin somut bir listesi yoksa hemen bir liste yapmalısınız. Eğer maceranızın başında bir liste yaptıysanız şimdi o listeyi tekrar gözden geçirmenin tam zamanı.

 • Hedefleriniz hala istediğiniz şeyler mi? Aylar önce yazdığınız hedefler artık size bir anlam ifade etmiyor olabilir. İlk kontrol etmeniz gereken şey bu.
 • Hedefleriniz gerçekçi mi? İlk başta koyduğunuz gerçekçi olmayan hedefler motivasyonunuzu mahvediyor olabilir.

Bu yaptırdıklarımızın amacı, hedeflerinizin hala geçerli olduğundan emin olmak. Doğru yolda olduğunuzdan emin olduktan sonra motivasyonunuzu arttıracak birkaç önerimiz daha var.

 • Hedeflerinizin listesini tekrar yapın.
 • Her hedefiniz için başarırsanız olacak pozitif birkaç cümle, ve başarısız olursanız ne olacağıyla ilgili birkaç cümle yazın.
 • Her hedefiniz için başarısız olmanızın birkaç sonucunu yazın.
 • Gözlerinizi kapatın ve hedeflerinizi başarırsanız her şeyin sonunda nasıl hissedeceğinizi hayal edin. Başarılarınızın sonunda ne kadar güzel gözükeceğinizi hayal edin.

Yazdığınız bu hedefleri her gün okuyun ve kafanıza kazıyın. Bu hedefler ve amaçlarınızın size motivasyon vermesi gerekiyor. Hedeflerinizi doğru seçerseniz gün içerisinde size doğru kararlar verdirecek güç olabilirler.

Diyeti bozdum ne yapmalıyım diye sormanızı engelleyecek olan bu listeye daha sonra yeni maddeler eklenecek ancak şimdilik önerilerimiz bu kadar

Diyeti Bozdum Ne Yapmalıyım? yazımızı sevdiyseniz bunları da sevebilirsiniz:

Diyete başlamak için motivasyon arttırma yöntemleri

Diyet sırasında motivasyon kaybetmemenin yolları

Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!


Yeni yazılarımızı facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz!

Facebook Yorumları

Sevdiklerinizle Paylaşın!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •