sağlıklı zayıflama yolları
Sağlık

Doğal ve Sağlıklı Zayıflama Yolları

İnternette kilo vermek ve sağlıklı zayıflama yolları ile ilgili pek çok bilgi var, ancak önerilen tüm diyet listelerinin çok sık uygulandığında yan etkileri olduğu da bilinen bir gerçektir. Ayrıca önerilenlerin çoğu, tıbbi bir temel barındırmaz. Ancak, işe yaradığı tıbben kanıtlanmış doğal zayıflama yönlemleri de var.

İşte sağlıklı zayıflama yolları.

1.Diyetinize Protein Ekleyin

İş kilo vermeye gelince, protein besinlerin en iyisidir.

Vücudunuz yediğiniz proteini yakarken fazladan kalori harcar. Bu da demek olur ki yüksek proteinli bir diyet günlük kalori harcamanızı 80-100 kalori arttırabilir. (ingilizce kaynak, 2)

Ayrıca, yüksek protein diyetleri karnınızı daha çabuk doyurur ve iştahınızı azaltır. Araştırmalar göstermiştir ki yüksek protein diyeti yapanları diğer diyetleri uygulayanlara göre ortalama 400 kalori daha az alırlar.(34)

Diyetinizin geri kalanını değiştirmeden sadece yüksek proteinli bir kahvaltı bile kilo vermenizi büyük ölçüde hızlandırabilir.(456)

2.Ek Besin İçermeyen Yiyecekler Yiyin

Sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sağlıklı, ek besin içermeyen, doğal yiyecekler yemek. Böylece, endüstriyel ürünlerde ek besin maddesi olarak kullanılan şekerden, yağdan ve işlenmiş yiyeceklerin çoğundan kurtulmuş oluyorsunuz.

Doğal yiyecekler zaten çok doyurucudur. Doğal ürünler tüketirseniz kalori limitlerinizi aşmamanız daha kolay olacaktır.

Ayrıca, doğal,organik besinler tüketmek, kilo aldıran yağ ve şekerden kurtulmanın yanında, vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besinleri de size sağlayacaktır.

Kilo vermek genelde sağlıklı beslenmenin biri yan etkisi olarak gelecektir.

3.İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Sağlıklı zayıflama yolları konumuzun bir diğer başlığı ise, genellikle şeker ve yağ oranı yüksek olan işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmak.

İşlenmiş gıdalar endüstriyel ürünler olduğu için insanların olabildiğince tüketebilmesi için yapılmışlardır. Bu gıdaların insan üzerinde bağımlılık yapıcı bir etkisi olduğu araştırmalarda görülmüştür.(8)

İşlenmiş gıda yemeyerek gelecekte diyetinizi bozma ihtimalinizi azaltıyorsunuz.

4.Evinize Sağlıksız Yiyecek Sokmayın

Araştırmalara göre evinize soktuğunuz yemek çeşitleri yeme alışkanlıklarınızı büyük ölçüde etkiliyor. Yani bir diyete başladığınızda veya sağlıklı beslenmeye karar verdiğinizde evdeki abur cuburlardan kurtulmak yararınıza olacaktır.

Aynı şekilde evinizde sürekli olarak sağlıklı yiyecekler bulundurmak ailenizin sağlığını korumasına yardımcı olacaktır. Evinizde abur cubur yerine meyve, yoğurt, fındık, havuç gibi atıştırmalıklar bulundurarak ailenizin sağlığına katkıda bulunursunuz. Dışarıya çıkarken de hazırlayıp yanınıza alabileceğiniz pek çok sağlıklı atıştırmalıklar vardır.

5.Şeker Alımınızı Azaltın

Şeker tüketimi dünyadaki diabet, kanser ve kalp hastalığı gibi yaygın hastalıkların bazılarıyla yakından bağlantılıdır. Pek çok doktor da şeker tüketiminin sınırlandırılmasından yanadır(121314).

Ülkemizde marketlerde satılan pek çok ürünün içinde şeker katkı maddesi bulunmaktadır. Ancak işlenmiş gıdaların paketlerinde şeker pek çok isim altında satışa sunulduğu için hangi gıdalarda ek şeker olduğunu anlamak her zaman mümkün değildir. Şeker, tatlandırıcı olarak her tip gıdaya konulur. Her gün sandığınızdan çok daha fazla şeker yiyor olma ihtimaliniz yüksek.

Şeker tüketiminizi azaltmak sağlıklı bir birey olmak için iyi bir karardır.

6.Sık Sık Su İçin

Su içmenin kilo vermede yardımcı olacağı uzun zamandır söyleniyor. Araştırmalara göre yarım litre su içtikten sonraki bir saat boyunca vücut yüzde 30 oranında daha fazla kalori harcar.(1516)

Özellikle orta yaşlı ve yaşlı insanlarda su içmek doygunluk hissinden dolayı daha az kalori alımı ile ilişkilidir. Özellikle bir yemekten yarım saat önce su içmenin kişinin yediği miktarı büyük ölçüde azaltabilir.

Su içmenin etkisi, yüksek şeker ve kalorili, kola gibi içeceklerin diyetten çıkarılıp yerine su içilmeye başlanmasıyla görülür.

7.Kahve İçin(Şekersiz)

Son zamanlarda kahvenin antioksidanlar ve başka yararlı bileşiklerle dolu, sağlıklı bir içecek olduğu anlaşıldı.

Kahve içmek, enerji seviyenizi yükseltip hareketini arttırdığı için kahve içerseniz daha hızlı kilo verebilirsiniz. Ayrıca kahvenin etkisiyle hızlanan metabolizmanız daha fazla kalori yakar ve bu sayede daha fazla zayıflarsınız.

Kafeinli kahve, metabolizmanızı yüzde 10’a kadar hızlandırıp diabet riskinizi yüzde 30’a kadar azaltabilir.(17, 18)

Ayrıca, neredeyse 0 kalori içerek koyu bir kahve sizi daha tok hissettireceği için diyetinizde yardımcı olacaktır.

8.Sıvı Kalori Almayın

Yüksek kalorili sıvılar, kola vb. şekerli içecekler, meyve suları, çikolatalı süt ürünleri ve enerji içecekleridir. Ayrıca ülkemizde bol şekerle içilen çay da sıvı kalori kategorisine girebilir.

Bu içecekler pek çok yönden sağlığınızı negatif etkiler. Özellikle çocuklarda bağımlılık yapma eğilimindedirler ve çocukların obezlik riskini neredeyse ikiye katlarlar. Kendinizi ve ailenizi her yerde satılan bu sıvı şekerlerden uzak tutarak sağlıklarını koruyabilirsiniz.(19).

Ayrıca beyniniz sıvı kalorileri katı kalorileri algıladığından farklı algılar. Bu yüzden ne içtiğinizi anlamazsınız ve üstüne daha da fazla kalori alırsınız.

9.Rafine Karbonhidrat Alımınızı Azaltın

Rafine karbonhidratlar, sağlıklı besin öğeleri ve lifleri azaltılmış karbonhidratlardır. Karbonhidratlar işlem gördüğünde geriye sadece çabuk sindirilebilen karbonhidratlar kalır ve sonuç olarak fazla yeme ve hastalık riskiniz artar.

İşlem görmüş karbonhidratın en çok tüketilen şekilleri, beyaz ekmek, beyaz pirinç, kekler, pastalar vb. hamur işleridir.

Ülkemizde çok tüketilen bu ürünler aslında sağlığa zararlıdır ve insanları obeziteye giden yola sokar.

10.Günlük Öğün Sayınızı Azaltın

Günlük öğün sayınızı azaltmak uzun vadede hem daha az yemenize, hem de daha sağlıklı olmanıza neden olur. Ülkemizde Canan Karatay gibi pek çok doktor bu yaklaşımın daha sağlıklı olduğunu söylemektedir.

Öğün sayınızı azaltmak hem kilo vermek için hem de sağlıklı yaşamak için önemlidir. (20)

11. Yeşil Çay İçin

Sağlıklı zayıflama yolları içinde sık görülen konulardan birisi de yeşil çay konusudur.

Günümüzde aynı kahve gibi yeşil çayın da antioksidan bakımından zengin olduğu bilinmektedir. Ayrıca yeşil çayın daha pek çok özelliği de vardır. Bunlardan bazıları yağ yakımını  ve zayıflamayı hızlandırmaktır.

Yeşil çay enerji harcamanızı ortalama yüzde 5 arttırır ve yağ yakımını yüzde 17’ye kadar arttırır. Yeşil çay, özellikle bölgesek karın bölgesi yağlarını yakmak isteyenler için idealdir.

Ülkemizde bulması biraz zor olsada Japonya gibi ülkelerde bolca tüketilen toz yeşil çay, yeşil çayın en sağlıklı halidir.

12.Daha Çok Meyve ve Sebze Yiyin

Sebze ve meyveler son derece sağlıklı ve kilo vermeye yardımcı besinlerdir.

Su, lif ve besin oranının yüksek olmasının yanı sıra, meyve ve sebzelerin genelde enerji miktarları çok düşüktür. Bu da demek oluyor ki çok kalori almadan büyük porsiyonlar yiyebilirsiniz.

Pek çok araştırma daha çok sebze ve meyve yiyen insanların daha sağlıklı ve daha zayıf olduklarını göstermiştir(2122).

 

İşte bunlar bizim önerdiğiniz sağlıklı zayıflama yolları, eğer sizin de bildiğiniz bir yöntem varsa lütfen yorum bırakın.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!


Yeni yazılarımızı facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz!

Facebook Yorumları

Sevdiklerinizle Paylaşın!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •