su içmenin faydaları
Sağlık

Su İçmenin Kanıtlanmış Faydaları

Vücudumuzun yaklaşık yuzde 60’ı sudan oluşur. Su içmenin faydaları şimdiye kadar üzerinde çok konuşulmuş bir konu. Pek çok doktor hastalarına bol su içmelerini öneriyor. Ancak içilmesi gereken su miktarı ile ilgili bir anlaşmazlık ortada. Bazı internet sitelerinde günlük 2L su önerilirken bazı sitelerde 4 bardak gibi bardağın boyutuna bağlı öneriler bulunuyor. Bu konuda kesin bir bilgi olmasa da su içmenin sağlığınıza yararlı olduğu ortada. işte su içmenin faydaları!

1.Su Fiziksel Performansınızı Korumanızda Yardımcı Olur

Yeterince su içmezsek fiziksel performansımız düşebilir.

Özellikle egzersiz veya spor yaparken yeterli suyu almak çok önemlidir.

Spor esnasında atletlerin vücutlarındaki suyun yüzde 6-10’unu terleyerek kaybettikleri görülmüştür. Yüzde 2’lik bir su kaybının bile kişinin performansını büyük ölçüde etkilediği kanıtlanmış bir gerçektir.(ingilizce kaynak)

Su kaybı, vücut ısınızın aniden değişmesine, motivasyon eksikliğine, yorgunluğa neden olabilir ve spor yaparken zorlanmanıza neden olur. Tüm bunlar, kasların çoğunlukla sudan meydana geldiğini bildiğimizde çok da şaşırtıcı değildir.

Sıkı bir egzersiz sırasında fazla terleyenlerden iseniz bol bol su içmeniz sizin yararınıza olacaktır.

2.Su Seviyemizin Enerji Seviyemizde ve Beyin Fonksiyonumuzda Büyük Etkisi Vardır

Beyniniz su seviyenizden hemen etkilenir. Düşünce şekliniz, tavrınız ve konsantrasyon  düzeyiniz susuzlukla kötüleşir. Ayrıca susuzluğun pek çok kişide baş ağrısı yaptığı görülmüştür. Bunun dışında, hafızamız ve işlem yeteneğimiz de susuzluktan etkilenen özelliklerimizin arasında.

Suzuz kalan insanların anksiyeteye ve yorgunluğa eğilimi olduğu da gözlemlenmiştir.

Unutmayın ki su kaybetek için egzersiz veya spor yapmamıza gerek yoktur. Gün içinde terlemenizle ve diğer yöntemlerle atılan sıvılar, sizi günlük hayatta susuz bırakmaya yeterlidir.

3.Su İçmek Baş Ağrısını Önler

Bazı kişilerde uzun süre susuz kalmak baş ağrılarını tetikleyebilir. Pekçok araştırma, düzenli su içmenin günlük hayatta baş ağrısını önlemek gibi bir yararının olduğunu gösteriyor.(ingilizce kaynak)

Tabiki bunun ne kadar yararlı olduğu kişiden kişiye değişiyor.

Bazı kişilerde su içmenin baş ağrısı sıklığını değiştirmese de ağrıların yoğunluğunu azalttığı görülmüştür.

4.Daha Çok Su İçmek Kabızlığı Engelleyebilir

Kabızlık, sağlıksız besinlerin her yerde satıldığı bu günlerde çok karşılaşılan bir sorun. Bağırsak harekentlerinizde bir yavaşlama hissediyorsanız su tüketiminizi arttırmanızı öneririz.

Doktorlar, kabızlık şikayetilye gelen hastalarına her zaman daha çok su içmelerini önerler ve bunun tabiki bir nedeni var. Az su tüketimi hem yaşlılarda hem de gençlerde kabızlığın önde gelen nedenlerinden.

5.Su İçmek Böbrek Taşı Riskini Azaltır

İdrar yolu taşları, idrar yolumuzda oluşan acı verici mineral kümeleridir.

İdrar yolu taşlarının en sık görüleni ise böbreklerimizde oluşan böbrek taşıdır.

Su tüketimini arttımanın böbrek taşı oluşumunu yavaşlattığı bazı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Özellikle daha önce böbrek taşına yakalanmış insanların su alımına çok dikkat etmesi gerekir.

Daha çok su tüketimi, böbrekten geçen suyun yoğunluğunu azaltır ve böylece minerallerin katılaşıp yumaklaşmasının önüne geçilmiş olur.

Su, daha önce böbrek taşı olmamış insanların da hastalık riskini azaltabilir.

6.Su Akşamdan Kalmalara İyi Gelir

Alkol içitiğiniz bir akşamdan sonra kendinizi çok kötü hissediyorsanız daha fazla su içmek yararlı olabilir.

Alkol, insanın su ihtiyacını arttırır ve alkol aldığınız gece boyunca su tüketiminizi yüksek tutmazsanız dehidrasyon belirtileri göstermeye başlarsınız.

Dehidrasyon, akşamdan kalmalık hissinin tek nedeni değildir ancak susuzluk hissi, yorgunluk, baş ağrıları ve ağız kurumasına neden olur.

Akşamdan kalmaları azaltmanın iyi bir yöntemi içtiğiniz her içki için bir bardak da su içmektir. Ayrıca Gece uyumadan önce en az bir büyük bardak su içilmelidir.

7.Daha Çok Su İçmek Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Su içmenin faydalarından birisi de kilo vermenize yardımcı olmasıdır. Su içmek hem doygunluk hissini arttırır, hem de metabolizmanızı hızlandırır.

Araştırmalara göre yarım litre su içmek metabolizmanızı 2 saat boyunca yüzde 30 oranında hızlandırabilir. Bu da demek olur ki günde sadece 2 litre su içmek kalori harcamanızı 100 kalori arttırabilir. Yemekten yarım saat önce su içmek de iyi bir ipucudur. Böylece daha doygun hissedersiniz ve sonuç olarak daha az yemek yersiniz.

Bir araştırmadae yemekten önce yarım litre su içen katılımcılar 12 haftalık bir dilimde yüzde 44 daha fazla kilo kaybetmiştir.(kaynak)

Suyu soğuk içmek diyet ve kilo vermek bakımından daha yararlıdır. Vücudun suyu ısıtmak için enerji, yani kalori harcaması gerekir.

 

Tabikide su içmenin faydaları bunlarla sınırlı değildir. Su içmenin sizin bildiğiniz başka bir yararı varsa lütfen bir yorum bırakın.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!


Yeni yazılarımızı facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz!

Facebook Yorumları

Sevdiklerinizle Paylaşın!
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share
 •  
  1
  Share
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •